تجهیزات کار در ارتفاع :

از تجهیزات کار در ارتفاع میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1.هارنس:هارنس چیست ؟ هارنس وسیله ای برای نگه داشتن افراد جهت کار در ارتفاع در پروسه ی تجهیزات کار در ارتفاع مورد استفاده قرار میگیرد.هارنس ها با توجه به نوع های استفاده با هم متفاوت هستند . در واقع هارنس ابزاریست که در ارتفاع مورد استفاده قرار می گیرد و اپراتور با استفاده از آن می تواند خود را به سایر ابزار ها مجهز نماید.
کیفیت محصول هر هنگام خرید یکی از مواردی است که به آن باید توجه کرد .

به دوخت و نوع جنس استفاده شده در آن دقت کنید و تحقیقات مورد نیاز در خصوص آن را داشته باشید.

نمونه ای از هارنس

نمونه ای از هارنس

2.کارابین:شناخت انواع کارابین:
کارابینها توسط شرکتهای مختلفی تولید می شوند ولی همه آنها باید تحت استاندارد اروپایی EN12275 تولید شوند و به همین جهت آنها را می توان در ۶ گروه مختلف تقسیم بندی کرد.
نوع B پایه (Basic):
بیشتر کارابین ها در این دسته هستند .اکثرا شکلی مانند حرف D دارند تا حداکثر استحکام را داشته باشند.شیوه صحیح استفاده از این کارابینها به نوع دهانه کارابین بستگی دارد که از نوع قفل شونده یا غیر قفل شونده هستند
نوع D جهتی( Directional)
این نوع کارابین برای تهیه و اتصال به کوئیک دراو تولید می شود و دستگیره ای در انتهای کارابین برای این اتصال تعبیه شده است. در صعودهای ورزشی معمولا زیاد استفاده می شود.
نوع X تخم مرغی (Oval)
شکل تخم مرغی این کارابین خاصه صعودهای امداد و نجات است. شکل متقارن این کارابین از جابجایی کارابین زمانی که زیر بار است جلوگیری می کند، اتفاقی که ممکن است برای دیگر شکلها بیافتد. نکته منفی این کارابین استحکام کمتر آن نسبت به کارابینهای D شکل است به خصوص زمانی که دهانه آن باز باشد.
نوع HMS – H
این نوع از کارابین برای حمایت طراحی شده تا با اکثر ابزاری حمایت به راحتی کار کند. قسمت عریض این کارابین به طناب اجازه می دهد با داشتن فضایی بیشتر حرکتی نرم و روان داشته باشد. نکته منفی این کارابین استحکام ضعیف آن به هنگام باز بودن دهانه است هر چند که بدون استثنا این نوع کارابین به صورت دهانه قفل شونده تنها ارایه می شود.
نوع Klettersteig – K
این نوع برای تهیه لنیارد ویافراتا استفاده می شود.باید دارای دهانه قفل شونده خودکار باشند. اندازه آنها بزرگتر از معمول است تا به بتوانند به داخل کابلهای مسیر ویافراتا بیافتند.
نوع QuickLink – Q
این شکل از کارابین از آنجا که دهانه ای برای باز شدن تصادفی ندراند امنیت را بالا می برند فقط باید دقت کرد که مهره آن را تا انتها چرخاند تا کامل بسته شود.

ابزار کارابین

ابزار کارابین

3.قرقره:یکی از مهم ترین تجهیزات کار در ارتفاع میباشد .به بیان ساده، قرقره همانند شکل زیر یک چرخ ثابت است که طناب یا سیمی روی آن جهت جابه‌جایی راحت‌تر قرار می‌گیرد. قرقره نمونه‌ای از یک ماشین ساده (simple machine) است. لازم به ذکر است که در علوم مهندسی به قسمت فلزی قرقره که طناب روی آن قرار می‌گیرد «block» و به طناب یا سیم فلزی قرقره، «tackle» می‌گویند.

قرقره

قرقره

4.فال ارستر:استفاده از تجهیزات کار در ارتفاع مانند فال ارستر و دیگر لوازم از ضروریات و واجبات به حساب می آید. مطمئناً برای عملیات های گوناگونی که ممکن است در ارتفاع بالا یا در عمق زمین با استفاده از طناب انجام گیرد نیاز به این دارد که در شرایط مختلف شخصی که مشغول کار است بتواند ارتفاع خود را به راحتی تغییر داده تا سریع تر و دقیق تر کار مورد نظر را انجام دهد. برای اینکه دقت انجام کار در ارتفاع بالا رود بهتر است از وسایل و لوازم مخصوص استفاده شود.

یکی از این تجهیزات و ابزار های مخصوص فال ارستر یا قرقره خود جمع شونده است.

5.برانکارد:برانکارد برای حمل کوتاه مدت بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند استفاده می‌شود.

تصویری از فال ارستر

تصویری از فال ارستر

برانکارد عمدتاً در شرایط حاد مراقبت خارج از بیمارستان توسط اورژانس پیش بیمارستانی، ارتش و امدادگران عملیات امداد و نجات استفاده می‌شود.

تصویری از برانکارد

تصویری از برانکارد

6.مایلون و پله رکاب:مدل های ساده: اصلا نیاز به گفتن نیست. این مدل از نردبان ها کاملا ساده هستند و تنها بسته به جنس بدنه و همچنین میزان ارتفاع خود، قیمت گذاری شده و در بازار به فروش رسانده می شوند.
مدل های تلسکوپی: مدل های تلسکوپی یکی از بهترین و پرفروش ترین نردبان های عصر ما هستند که به راحتی می توان اندازه بلندی آن ها بسته به سطح کارایی مورد نظرتان تنظیم نمایید و در نهایت با بهره گیری از قفل ارتفاع، میزان بلندی آن را تثبیت کنید. ناگفته نماند خودِ این مدل از نردبان ها نیز به دو دسته تلسکوپی ساده و تلسکوپی تاشو تقسیم بندی می شوند.

مدل های تاشو: این نوع از پلکان ها همانطور که از نامشان نیز مشخص است، از قابلیت تاشوندگی برخوردار هستند. می توان آن را برای هر بار استفاده نمودن باز و بسته کرد و به دلیل تاشو بودن ساختار کلی آن ها نیز برای نگهداری نیاز به جا و مکان کمتری در هر محیط خانگی و صنعتی پیدا کرد.

پله رکاب

پله رکاب

7.سه پایه های نجات:سه پایه ایمنی که مخصوص عملیات نجات افراد مصدوم طراحی شده است از مهم ترین تجهیزات کار در ارتفاع به شمار میاید .از جنس آلومینیوم با وزن سبک و وینچ نجات با کابل فولادی 5 میلی متری به طول های 30 و 50 متری به همراه کیف مخصوص قابل حمل است

تصویری از سه پایه نجات

تصویری از سه پایه نجات

8.کلاه ایمنی:کلاهی مخصوص برای کار های عملیاتی به ویژه کار در ارتفاع

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی

9.دستکش مناسب:دستکشی ویژه برای کار هایی که دست انسان در خطر حوادث باشد

10.لنیارد:لنیارد کمربند ایمنی و انواع آن : مشاغل کار در ارتفاع ( هر كار يا فعاليتي كه موقعيت انجام آن ، در ارتفاع بيش از ۲/۱ متر نسبت به سطح مبنا انجام گيرد ) امروزه بخش اعظمی از صنایع ما را تشکیل می‌دهد.
لنیاردهای افقی : در لنیاردهای افقی می‌توان از سیستم لنیارد طنابی سه رشته و لینارد طنابی استاتیک و لنیارد از نوع تسمه‌ای استفاده کرد. ولی باید توجه داشت که همواره ظوابط ایمنی را در نظر گرفت .
لنیاردهای عمودی : در لنیاردهای عمودی می‌توان از سیستم طناب استاتیک ، طناب P.P سه رشته و سیم بکسل استفاده کرد . توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از این مدل لنیارد باید قوانین و ظوابط ایمنی آن را صد درصد در نظر بگیرید و همچنین آموزش این کار را دیده باشید .

لنیارد

لنیارد

11.چراغ با قابلیت نصب بر روی پیشانی و کلاه:
12.عینک و شیلد محافظت از صورت:
13.قرقره های مرکب و یک طرفه:
14.طناب و صفحه تقسیم آن:
صفحه تقسیم طناب به منظور ایجاد آرایش مناسب کارگاه حمایت و سازماندهی این سیستم طراحی شده است. موارد استفاده این ابزار در مواردی مثل صعودهای مصنوعی و ایجاد سیستم عبور عرضی Tyrolean نیز کاربرد دارد.
15.صندلی نشیمن برای کارهای طولانی مدت:
16.چاقو:
17.کیسه حمل ابزار:

سنگ نمای ساختمانی
1 reply

تعقیب

  1. […] شخصی سقوط (PFAS) استفاده کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات مناسب را در ایمنی را انتخاب کرده اید. تمام مهاربندی های تمام بدن که مطابق […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *