سلسله مراتب اقدامات کنترل کار در ارتفاع :

کمک به کنترل کار در ارتفاع سلسله مراتب اقدامات کنترلی است که از هشت سطح تشکیل شده است.

 

سلسله مراتب اقدامات کنترل

سلسله مراتب اقدامات کنترل

سطح 1: پرهیز از کار در ارتفاع:

با انجام هرگونه ساخت و ساز از زمین با استفاده از ابزارهای کششی ، در هر زمان ممکن باید از کار در ارتفاع خودداری شود. برای انجام کارها در سطح زمین باید از نردبان اجتناب شود. این روش همچنین به جلوگیری از قرار گرفتن کارگران در سطوح شکننده کمک می کند.اقدامات کنترل کار در ارتفاع معمولا طبق اصول خاصی پیش میرود و در عملیات های مختلف کار در ارتفاع نیز با یکدیگد متفاوت است.

 

سطح 2: جلوگیری از سقوط از طریق محل کار موجود:

وقتی کار در ارتفاع اجتناب ناپذیر است ، جلوگیری از وقوع مسائل ترجیح دارد تا عواقب ناشی از آنها. استفاده از فضاهایی که از قبل برای جلوگیری از سقوط مناسب هستند ترجیح داده می شود ، بنابراین اطمینان حاصل شود که خطر سقوط وجود ندارد.

جلوگیری از سقوط از طریق محل کار موجود

جلوگیری از سقوط از طریق محل کار موجود

سطح 3: جلوگیری از سقوط از طریق تجهیزات جمعی:

به عنوان مثال ، واحدهای محافظت از سقوط جمعی ، تجهیزاتی هستند که می توانند در مواقعی که محل کار امن برای کار در ارتفاع در دسترس نیست ، مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین از تجهیزات جمع آوری شده برای جلوگیری از سقوط استفاده می شود تا همه کارگران از آسیب یا سقوط در امان باشند.

جلوگیری از سقوط از طریق تجهیزات جمعی

جلوگیری از سقوط از طریق تجهیزات جمعی

سطح 4: جلوگیری از سقوط از طریق تجهیزات حفاظت شخصی:

تجهیزات حفاظت شخصی یا PPE یا اقدامان کنترل کار در ارتفاع شامل استفاده از وسایلی مانند مهار ایمنی برای جلوگیری از سقوط است. این سطح مربوط به محدودیت حرکت است تا از ایمن بودن کارگران و سقوط آنها اطمینان حاصل شود.

جلوگیری از سقوط از طریق تجهیزات حفاظت شخصی

جلوگیری از سقوط از طریق تجهیزات حفاظت شخصی

سطح 5: به حداقل رساندن فاصله از طریق تجهیزات جمعی:

در شرایطی که پیشگیری امکان پذیر نیست ، سلسله مراتب کنترل اقداماتی را برای به حداقل رساندن پیامدهای احتمالی سقوط معرفی می کند. برای کاهش فاصله کارگران از وسایلی مانند شبکه ایمنی در زیر منطقه کار استفاده می شود.معمولا کارفرما اصول کار در ارتفاع را در قالب سخنرانی جمعی برای کارگران خود توضیح میدهد . اقدامات کنترل کار در ارتفاع را باید جددی بگیریم و به آن پایبند باشیم.

به حداقل رساندن فاصله از طریق تجهیزات جمعی

به حداقل رساندن فاصله از طریق تجهیزات جمعی

سطح 6: به حداقل رساندن فاصله از طریق PPE:

با استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی کار در ارتفاع ، کارگران اطمینان حاصل می کنند که فاصله سقوط بالقوه به حداقل می رسد. مهارهای ایست سقوط معمولاً در شرایطی که مناسب است مورد استفاده قرار می گیرند ، زیرا در ارتفاع 4 متر یا کمتر کارایی کمتری دارند.

به حداقل رساندن فاصله از طریق PPE

به حداقل رساندن فاصله از طریق PPE

 

سطح 7: به حداقل رساندن پیامدها از طریق تجهیزات جمعی:

به عنوان مثال از تورهای ایمنی به منظور کاهش تأثیر سقوط و عدم کاهش فاصله سقوط استفاده می شود. از آنجا که جلوگیری از کار در ارتفاع به دلیل ایمن ترین مهمترین سلسله مراتب است ، این روشهای به حداقل رساندن عواقب از طریق تجهیزات جمعی آنگونه که توصیه می شود نیست.

به حداقل رساندن پیامدها از طریق تجهیزات جمعی

به حداقل رساندن پیامدها از طریق تجهیزات جمعی

سطح 8: به حداقل رساندن پیامدها از طریق آموزش و آموزش در مبحث اقدامات کنترل کار در ارتفاع:

آخرین سطح در سلسله مراتب ، کاهش عواقب سقوط از طریق آموزش و آموزش شامل اطمینان از آگاهی همه کارگران از همه خطرات قبل از شروع کار است. کارگران باید در مورد چگونگی مونتاژ صحیح هر وسیله و همچنین دانستن کلیه نکات ایمنی برای کار در ارتفاع آموزش ببینند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *