جوشکاری در ارتفاع

جوشکاری در ارتفاع-جوشکاری نمای ساختمان :

جوشکاری انواع مختلفی دارد از جمله جوش قوسی، جوش مقاومتی و جوش لیزر که در این مقاله جزئیاتی را در خصوص متداول ترین نوع جوشکاری یعنی جوش قوسی با الکترود مصرف شونده بیان کنیم تا بتوانیم کمک کنیم که چگونه در ارتفاع جوشکاری کنیم.

در این نوع از جوشکاری که تقریبا همه ی ما اجرای آن را دیده ایم، فلز پایه و الکترود مصرف شونده توسط شدت جریان که بوسیله یک سیم (منبع گرما) به آنها اعمال میگردد ذوب می شوند که پس از سرد شدن آنها مقاومتی سخت پدید می آید .

نصب سازه هایی چون حفاظ، پنجره، فلاشینگ و پایه جهت نصب تجهیزاتی مانند کولر از سری کارهایی است که نیاز به جوشکاری در ارتفاع برای نمای ساختمان دارد .

حال که با شیوه ی جوشکاری و دلایل احتمالی نیاز به این کار در ارتفاع آشنا هستیم به موارد زیر خواهیم پرداخت :

1.روش های دسترسی به نقاط مرتفع برای جوشکاری در ارتفاع
2.نکاتی در مورد اجرای جوشکاری
3.ایمنی در جوشکاری
4.بازرسی جوش

خدمات جوشکاری در ارتفاع

خدمات جوشکاری در ارتفاع

بهترین روش برای جوشکاری در ارتفاع :

برای انتخاب بهترین روش اجرایی باید معیار هایی چون امکان اجرای کار، ایمنی حین اجرا، هزینه تمام شده و سرعت اجرای کار را در نظر گرفت .اگر جوشکاری در ارتفاع با طناب امکان پذیر باشد مطمئن ترین راه برای بدست آوردن باقی معیار ها، استفاده از همین روش است . و در صورت عدم امکان اجرای کار با طناب بایستی با توجه به شرایط سازه بین استفاده از نصب داربست، کمک گرفتن از بالابر یا کرین مناسب ترین راه را انتخاب کرد.

نکات مهم در خصوص جوشکاری در ارتفاع :

پس از انتخاب روش اجرای کار باید نکاتی حین جوشکاری رعایت شود که بتوان با رعایت آنها از کیفیت نهایی کار حتی قبل از بازرسی نهایی اطمینان حاصل کرد .قبل از برسی این نکات بهتر است بدانیم که دستگاه جوش و الکترودگیر، چکش جوش، ماسک و عینک جوشکاری و پوشش مناسب جوشکاری از ملزومات اجرای کار می باشد، حال به نکات مهم اجرای جوشکاری می پردازیم :

تهیه یک نقشه ی کار برای مقایسه با حالت نهایی اجرا، داشتن یک نقشه ی هرچند ساده نیز در میانه و پایان کار به کمک شما می آید .تمیزکاری نقاط اتصال فلز پایه توسط برس سیمی، سمباده یا وای برس . این کار سبب افزایش کیفیت جوش می شود .
برای اتصال دو قطعه در ادامه ی هم، باید لبه های آنها توسط دستگاه فرز، پخ زده شود. این کار موجب ایجاد فضای کافی برای جوشکاری می شود و ایجاد سطحی یکنواخت در پایان کار را تضمین می کند انتخاب آمپر و الکترود، متناسب با جنس و ضخامت فلز پایه .استفاده از خال جوش برای استقرار اولیه قطعات در ارتفاع کاربردی و الزامی است .

حرکت پیوسته و یکنواخت الکترود بر روی سطح فلز که موثرترین بخش از اجرای کار، جهت دستیابی به کیفیت مطلوب در پایان اجرا می باشد . این بخش نیاز به دو مهارت جوشکاری و کار در ارتفاع دارد .برداشتن سرباره یا گل جوش از روی سطح پس از سرد شدن .

نکات مهم در رابطه با جوشکاری در ارتفاع

نکات مهم در رابطه با جوشکاری در ارتفاع

(1) برای جوشکاری در ارتفاع چه نکات ایمنی ای اهمیت دارد؟

بایستی برای اجرای صحیح کار دو گروه از نکات ایمنی رعایت شود . نکات ایمنی مربوط به کار در ارتفاع که سبب جلوگیری از سقوط افراد، تجهیزات و اشیا می شود . و رعایت نکات مربوط به جوشکاری که از برق گرفتگی و صدمه به مجری کار جلوگیری می کند .

استفاده از تجهیزات سالم و بروز کار در ارتفاع، بهره گرفتن از طناب حمایت حین اجرای کار و بستن کارگاه های ایمن، درکنار تخصص مجری کار، ضامن ایمنی در کار در ارتفاع می باشد .استفاده از کفش عایق و دستکش نسوز، ماسک و عینک مخصوص جوشکاری الزامی می باشد . سلامت و ایمنی اتصالات و تجهیزات جوشکاری باید قبل از شروع به کار تایید شود .

بازرسی جوش در ارتفاع:

در پایان تمامی جوش ها و نقاط اتصالات مجددا بازدید شده و در صورت نیاز رفع ایرادها انجام می شود و سپس کار آماده ی تحویل و بهره برداری است .البته رعایت نکات اجرا، به معنی کیفیت مطلوب در جوشکاری است، با این حال حالات ظاهری جوش مانند اندازه، طول و شکل جوش بیانگر صحت آن است . مسائلی نیز مانند تخلل، ترک، ذوب ناقص، روی هم افتادگی و جوش اضافه نیز از نشانه های جوشکاری بی کیفیت است. (1)

سنگ نمای ساختمانی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *