چگونه طناب را انتخاب کنیم؟

طناب ها از هر نظر، مهمترین قطعه چرخ دنده است. پیشرفته ترین (از نظر فنی) و پیچیده ترین (با توجه به تعداد زیاد مدل ها) است. طناب عنصر اصلی کل زنجیره ایمنی است. ما در این مقاله انواع و ویژگی های طناب راپل را برای شما به نمایش در میاوریم.

ویژگی های طناب راپل

ویژگی های طناب راپل

طناب کشی:

طناب های صعود کننده از پلی آمید ساخته می شوند (که معمولاً نایلون نامیده می شوند) و شامل:
– غلاف این از هسته در برابر سایش محافظت می کند. غلافهای طنابهای پویا همیشه رنگی هستند در حالی که طنابهای نیمه ایستا به طور کلی سفید هستند.
– یک هسته این به طناب مقاومت مکانیکی می بخشد. رنگی است و توسط غلاف محصور شده است. این از الیاف کوتاه پیچ خورده متعدد ساخته شده است.

طناب دو نوع دارد:

1.طناب های نیمه ایستا:

از طناب های نیمه ایستا معمولاً برای ممنوعیت استفاده و از طناب های ثابت صعود شده با صعود کننده استفاده می شود. آنها کشش زیادی ندارند و قدرت پویایی آنها محدود است.

به عبارت دیگر ، آنها برای جذب سقوط ساخته نشده اند و در سنگ نوردی یا کوهنوردی برای هدایت استفاده نمی شوند. این طناب ها برای غارنوردی ، دره نوردی و دسترسی به طناب ، جایی که طناب همیشه محکم است (در حال صعود ، صعود از یک طناب ثابت) ایده آل هستند.

2.طناب های پویا :

طناب های پویا برای مقاومت در برابر بارگذاری دینامیکی (سقوط) طراحی شده اند. هر زمان خطر سقوط وجود دارد (سنگ نوردی ، کوهنوردی ، یخ نوردی و غیره) از آنها استفاده می شود. نقش یک طناب پویا بهینه سازی کاهش میزان انرژی منتقل شده به کوهنورد در هنگام سقوط از طریق سیستم رله زدن است. برای رسیدن به این هدف ، طناب کشیده می شود تا حداکثر مقدار انرژی ممکن را جذب کند.

 

انواع طناب راپل

انواع طناب راپل

انواع مختلف طناب پویا در مبحث ویژگی های طناب راپل :

1.طناب منفرد :

طناب های منفرد پویا به عنوان یک طول استفاده می شوند. آنها برای کوهنوردی ورزشی یا مسیرهای بدون مزاحمت که در آن فرود توسط مسافرت انجام نمی شود ، مناسب ترین هستند.قطر طناب های منفرد معمولاً از 9 تا 11 میلی متر است.
مهم است که طول طناب مناسب بسته به ارتفاع دیواره یا خرچنگ مورد نظر برای انتخاب طناب انتخاب شود. حداقل طول طناب مورد نیاز دو برابر ارتفاع دیواره یا خرچنگ است. طنابهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند 25/35 متر (در داخل خانه) و 60/70/80 متر (در فضای باز) هستند.

2.نصف طناب :

نیم طناب شامل یک جفت طناب است که به رهبر بسته شده است. با این حال ، ممکن است هر دو ثانیه فقط به یکی از طناب ها بپیوندد. به منظور محدود کردن کشیدن طناب ، رهبر می تواند یک طناب را فقط به هر دونده ببندد. نصف طناب فقط برای کوهنوردی و مسیرهای صخره ای چند مرحله ای استفاده می شود ، جایی که فرود سقوط ضروری است.

به همین ترتیب ، در مواردی که کمتر از جای مناسب قرارگیری دنده وجود دارد (به عنوان مثال یخ نوردی) با استفاده از دو طناب ، بارگذاری شوک در نقاط محافظت فردی کاهش می یابد. بعلاوه ، جدا كردن دو طناب به طور جداگانه محافظت بهتري در برابر سقوط سنگ يا افتادن بر روي قوس فراهم مي كند.
قطر نیم طناب از 8 تا 9 میلی متر متغیر است.برای اینکه بتوان هر یک از طناب ها را در هنگام سو ab استفاده و یک یا دو ثانیه جدا کرد ، از طنابهایی با رنگهای مختلف استفاده می شود.مهم است که طول طناب به درستی انتخاب شود که بسته به طول مسیر و مسیرهای سقف است و به طور کلی 50 تا 60 متر طناب استفاده می شود.

3.طناب دوقلو :

طناب های دوقلو همیشه با هم استفاده می شوند: هر کوهنورد به هر دو طناب متصل می شود و این دسته همیشه با هم بریده می شوند ، مثل اینکه یک طناب باشد. مزیت این نسبت به یک طناب این است که به اندازه طناب امکان سو  استفاده را فراهم می کند. سبکتر از نصف طناب است اما قطع هر طناب را به طور جداگانه امکان پذیر نمی کند.
قطر طناب دوقلو از 7 تا 9 میلی متر است.

مانند نیم طناب ، به طور کلی از دو طناب رنگی مختلف استفاده می شود. دوباره مانند نیم طناب ، انتخاب طول مناسب طناب برای طول مسیر و مسیرهای پرتابل مهم است.
طناب واکر کاملاً نوع دیگری از طناب نیست. این اجازه را می دهد تا کوهنوردان هنگام حرکت در یخچال های طبیعی یا زمین های سخت طناب کشی شوند. حداقل نیاز یک طناب دوقلو است. مهم است که طول طناب مناسب انتخاب شود

و این بستگی به تعداد افرادی که باید در آن قرار گیرند (پیاده روی یخچال های طبیعی) یا طول زمین صعب العبور (پیاده روی) بسیار مهم است.

طرز قرار گیری طناب چفت

طرز قرار گیری طناب چفت

نگهداری ، ذخیره سازی و طول عمر:

یک طناب باید در سایه ، دور از رطوبت یا هرگونه منبع حرارتی ذخیره شود. برای شستن طناب ، در آب سرد و تمیز (کمتر از 30 درجه سانتیگراد) غوطه ور شود . از مواد شوینده ملایم استفاده کنید و با مسواک زدن یا برس مصنوعی پایان دهید. در سایه دور از منابع مستقیم گرما خشک کنید (ترجیحاً در هوای در حال گردش آویزان شود).

طول عمر طناب به نحوه استفاده و تعداد دفعات استفاده از آن بستگی دارد. یک طناب می تواند از اول استفاده  صدمه ببیند. عموماً عمر آنها بین سه تا پنج سال است. در مواردی که استفاده فشرده وجود دارد ، می تواند بسیار کوتاهتر و در عرض چند ماه باشد.

ویژگی های طناب های پویا در مبحث ویژگی های طناب راپل:

اطلاعات دقیق را می توان در اطلاعیه استفاده از طناب یافت. خواندن این اعلامیه های کاربر برای کمک به شما در انتخاب مناسب ترین طناب و مقایسه مدل های مختلف مهم است.
جدول پیشتاز

جدول پیشتاز

نیروهای ضربه ای مورد نیاز استانداردهای بین المللی:

1.طناب منفرد :

نیروی ضربه کمتر از 12 کیلو نیوتن برای فاکتور اول 1.77 سقوط با 80 کیلوگرم جرم در حال سقوط.

2.نصف طناب : 

نیروی ضربه کمتر از 8 کیلو نیوتن برای فاکتور اول 1.77 سقوط با جرم سقوط 55 کیلوگرم.

3.طناب دوقلو :

نیروی ضربه کمتر از 12 کیلو نیوتن برای فاکتور اول 1.77 سقوط می کند و 80 کیلوگرم جرم در حال سقوط روی دو طناب با هم است.

لغزش غلاف :

غلاف طناب از هسته آن مستقل است و اگر طناب درست تولید نشود ، می تواند بلغزد.
این می تواند یک برآمدگی گاه به گاه ایجاد کند ، که سایش را تسریع می کند و ممکن است باعث گرفتگی طناب در سیستم برش شود.

قطر و وزن :

طنابهای با قطر بزرگتر عموماً ماندگاری بیشتری دارند (مقاومت در برابر سایش بهتر) و استفاده از آنها برای رد کردن (ترمزگیری بهتر در دستگاه) ایمن تر است. با این وجود سنگین ترند و کار با آنها کمتر است.

طناب های با قطر کوچکتر سبک تر و روان تر هستند و برای مسیرهایی که طناب های سبک و با قابلیت کنترل آسان تر هستند و همچنین برای کوهنوردان باتجربه استفاده می شود.
رابطه بین وزن یک طناب و ویژگی های دینامیکی آن یکی از روش های ارزیابی عملکرد کلی آن است.

تعداد حباب ها:

گروه هایی از الیاف است (Bobbins) که برای ساختن غلاف در کنار هم بافته شده اند. برای یک قطر مشخص ، تعداد حباب بالاتر ویژگی های دینامیکی طناب را بهبود می بخشد ، در حالی که تعداد دانه پایین تر ، مقاومت به سایش را بهتر فراهم می کند.

تعداد سقوط :

برای انطباق با حداقل استانداردهای ایمنی ، یک طناب باید حداقل 5 عامل 1.77 را با جرم مشخص تحمل کند ، که بسته به نوع طناب متفاوت است:
طناب منفرد: 80 کیلوگرم
نیم طناب: 55 کیلوگرم
طناب دوقلو: 80 کیلوگرم روی 2 طناب

کشش پویا:

این مقدار کشش طناب اندازه گیری شده در اولین سقوط است که برای آزمایش تعداد سقوط ارزیابی شده است. نباید بیش از 40٪ باشد.
با افزایش تعداد سقوط ، ظرفیت دینامیکی طناب کاهش یافته و نیروی ضربه افزایش می یابد.

الیاف هسته به تدریج ظرفیت الاستیک خود را از دست می دهند. در هنگام سقوط این الیاف طولانی شده و گرم می شوند. و پس از 30 دقیقه استراحت طناب ، آنها به حالت اولیه خود برمی گردند. این ظرفیت با افزایش تعداد سقوط به تدریج محو خواهد شد. در طول ارزیابی ها در آزمایشگاه ، زمان مجاز بین دو آزمایش 5 دقیقه است. این بدان معنی است که طناب در شرایط شدید آزمایش می شود.

کشش استاتیک:

با وزن 80 کیلوگرم (بدون سقوط) ، نمی تواند از 10٪ برای یک طناب ، 12٪ برای نیم طناب و 10٪ برای یک طناب دوقلو آزمایش شده روی دو طناب استفاده شود.

تیم مستر راپل با بهره گیری از بهترین برند های طناب راپل در تلاش است خطرات احتمالی را به صفر برساند.

سنگ نمای ساختمانی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *